Wreck This Journal: Başlangıç

11 yorum


Nihayet Tumblr'ın popüler postlarından Wreck This Journal kitabına başlama fırsatı bulabildim. Aslında kitap demek çok doğru değil çünkü sayfaları okuyucunun doldurması gerekiyor. En iyisi şöyle yapalım.

Wreck This Journal Nedir?

Wreck This Journal (Bu Günlüğü Mahvet), Keri Smith tarafından yazılan interaktif bir kitap olma özelliği taşıyor. Yani kitabı okuyucu tamamlıyor. Oluşturmak için yok etmek gerekir mantığıyla yola çıkan yazar sizden kitabı bir nevi mahvetmenizi istiyor. Öncelikle her sayfa için ayrılmış bir göreviniz var. Bazısına kahve dökmeniz gerekirken bazısını yakmanız bazısını ise sadece 4 harflik kelimelerle doldurmanız gerekiyor. Tüm sayfaları bitirdiğinizde ise kitabın ilk günkü halinden eser kalmıyor.

İnternette gördüğüm tüm örneklerde görevler bölümünden önceki sayfaları dahi boyadıkları için ben de boyadım ve sadece ilk görevi yapabildim. O yüzden bu yazı başlangıç ismini aldı. Görevlere bundan sonraki yazıda devam edeceğim.


Bir Despicable Me manyağı olarak sarı yaratıkçıklardan birini çizmezsem olmazdı. Çizim hırsız versiyonu olmuş olsa bile.

▪ ▪ ▪ ▪ ▪


Bu kısım kitap hakkında bilgiler, uyarılar falan filan bla bla..

▪ ▪ ▪ ▪ ▪


Kitabın kime ait olduğunun gözlü de görecek gözsüz de olan bölümü. İsmini beyazla, okunamayacak şekilde, çok küçük harflerle, tersten, belli belirsiz şekilde ve kocaman harflerle yazıyorsun. Sonda ise kitabı kaybettiğin zaman sana getirilebilmesi için adres ve telefon bölümü var. Ben bunu kaybedicem de bana getiriceklerde ohooo diyerekten o kısımlara önem vermedim.

▪ ▪ ▪ ▪ ▪


Talimatlar: 1) Bunu gittiğin her yere götür. 2) Her sayfadaki açıklamaları takip et. 3) Sıra önemli değil. 4) Açıklamalar yorumlamaya açık. 5) Dene.

▪ ▪ ▪ ▪ ▪


Sol tarafta bu kitabı tamamlamak için gereken bir liste var.

Fikirler, sakız, yapıştırıcı, pislik, tükürük, su, hava, çöp, bahçe hayatı, kalem, iğne - dikiş, pullar, yapışkan kağıtlar, yapışkan şeyler, kaşık, tarak, tel, mürekkep, boya, çim, deterjan, yağ, gözyaşı, renkli kalemler, kokular, eller, iplik, top, belirsizlik, doğallık, fotoğraflar, gazete, beyaz şeyler, ofis malzemeleri, mum, bulunma şeyler, zımba, yemek, çay/kahve, duygular, korkular, ayakkabı, kibrit, biyoloji, makas, bant, zaman, tesadüfler, girişkenlik, keskin şeyler.

Sağ tarafta ise yapman gereken ilk şey; sayfaları istediğin şekilde numaralandırmak.

▪ ▪ ▪ ▪ ▪

Wreck This Journal'da sonraki bölüm

YORUMLAR:

 1. Çok zevkli görünüyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hele bir de ilerleyen sayfalar.. :D

   Sil
 2. İyice merak ettim ben bu kitabı ya. Bulmam lazım. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. D&R'ın bazı şubelerinde varlar :) Şu an temin edilemiyor sanırım ama dr.com.tr'de de oluyor bazen.

   Sil
 3. türkçe nereden bulabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @Serraa ve @Yagmur Esen,

   Türkçe'si henüz yok, fakat İngilizce'si de çok ağır değil. Basit cümleler kurulmuş bir sorun olacağını düşünmüyorum :)

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Ah çok şükür Türkiye'de Wreck This Journal sahibi birilerini gördük. Bende uzun zaman önce almıştım ama bu aralar fena sardım deli gibi yapıyorum :3 Blogumda da yayınladım hatta WTJ kardeşliği ouşturalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet çok bilinmiyor buralarda WTJ, blogunu hemen inceleyeceğim öyleyse :)

   Sil
 6. kitabı nerden ne kadara aldıın :( bende istiyrum :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dr'dan aldım

   http://www.dr.com.tr/kitap/wreck-this-journal-to-create-is-to-destroy/keri-smith/foreign-languages/hobby/general-%C4%B1nterest/urunno=0000000449196

   Sil