2017 Aylık Takvimleri

Takvim olayının bu kadar çok sevildiğini hiç tahmin etmiyordum, gelen istekler üzerine aylık takvimleri yayınlamaya devam edecektim… ta ki, neden hazır yeni yıla giriyor iken tüm yılınkileri hazırlamıyorum diye düşünmeye başlayana kadar. Yazının devamında, 2017’deki tüm ayların takvimlerini bulabilir, direkt yazdırabilirsiniz. Şimdiden harika bir yıl olması dileğiyle!

Devamını oku

Oscar Maratonu: Son 50! – Bölüm 2/2

Ve nihayet, Argo ile başladığım Oscar maratonum 8 Aralık 2016, sabaha karşı saat 4 sularında daha önce izlemiş olduğum fakat izlemelere doyamadığım Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’nü bir kez daha izlemem ile sona erdi.

Böylece 25’ten önce 25 listemde yer alan bir maddenin daha üzeri çizilmiş oldu. Son 50 yılın Oscar kazanan ‘En İyi Film’lerini izlemek. Kalan 16.

Her film hakkında izledikten sonra bir şeyler karalamıştım. Son 25’i bu yazının devamında bulabilirsiniz. İlk 25 filmin yer aldığı yazı da şurada.

26-kuzularin-sessizligi

KUZULARIN SESSİZLİĞİ

Uuuh. Bir süre etkisinden çıkamayacağım sanırım. Filmde sadece 16 dakika görünen ve aslında hikayenin içinde de çok yer almayan Hannibal karakteri eminim ki filmi izleyen kime sorarsanız sorun Kuzuların Sessizliği denilince akla gelen ilk isimdir. Anthony Hopkins… şu ana kadar söylediğim oynamamış yaşamış sözlerimi bir kez daha geri alıyorum çünkü bunun tam olarak karşılığı Hannibal karakteri, böyle bir psikopatlığı yansıtmak için bir oyunculuktan fazlasının gerekiyor olması lazım, efsane bu gerçekten.

Başka ne yazsam bilemiyorum çünkü film benim gözümde eşittir Anthony Hopkins olmuş durumda ama tabi ki sadece Hannibal karakterinin mükemmelliğinden de ibaret değil film. Oscar tarihinde En İyi Film ödülünü kazanan tek gerilim filmi Kuzuların Sessizliği, aynı zamanda Oscar’ın en iyi 5 ödülü olan, En İyi Film, En İyi Aktör, En İyi Aktris, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin hepsini birden alan 3 filmden de biriymiş. Diğerleri benim bir diğer favorim olan Guguk Kuşu ve henüz izlemediğim bir film olan 1934 yapımı Bir Gecede Oldu filmleriymiş.

Anthony Hopkins ile Jadie Foster’ın oyunculuklarıyla efsaneleştiği, mükemmel bir kurguyla ilerleyen bir psikolojik gerilim. Sonunun havada kaldığını düşünenler için devam filmlerinin de olduğunu hatırlatmakta fayda var, bir ara onları da izlemeli.

27-affedilmeyen

AFFEDİLMEYEN

Çok fazla western film izlediğimi söyleyemem ama bu filmlerin havasına bayılan biriyim. Filmde geçen kasaba ortamları ve o eski zamanların görüntüleri çok hoşuma gidiyor aslında, şimdiye kadar izlediklerim arasında en iyilerden biri de Clint Eastwood’un yönettiğini ve başrolünü üstlendiği Affedilmeyen oluyor.

Clint Eastwood’un yanı sıra oyuncular arasında Morgan Freeman’ı da görüyoruz. Bu ikili harika değil mi? Bu filmden yıllar sonra çekilen ve yine yönetmenliğini Clint Eastwood’un üstlendiği Milyon Dolarlık Bebek’te de iki efsane tekrar bir arada olarak karşımıza çıkıyor ve filmleri Oscar ödül gecesinden yine En İyi Film ödülüyle ayrılıyor. Yıllar sonra silahlarını kaldırıp, çiftlik yaşantısına başlayan bir azılı katilin eski günlerinin tekrar karşısına çıkmasıyla yaşananları konu edinen film, bir western harikası. Beni en çok etkileyen ise görüntüler ve filmin renkleri oldu, tren geçiş sahnesi gibi önemsiz bir detay bile şu an aklımda, izlemek isteyebilirsiniz.

Devamını oku

Oscar Maratonu: Son 50! – Bölüm 1/2

Son 50 yılın Oscar kazanan En İyi Film’lerini izlemek… 2 yıl boyunca bu 50 filmden izlemediğim sadece 2 filmdi, fakat bu şekilde 2 yıl boyunca bekleyen bir yazı ile karşı karşıyayız. Bitirmeyişimin bir nedeni vardı, ama son zamanlarda yaşadığım fazlaca eureka anlarımdan biri sonucu, an itibariyle bunu tamamlamaya karar verdim.

Ne diyordum, filmler. 25’ten önce 25 listemde de yer alan bu maddenin üzerini bir an önce çizmek dileğiyle… leggo!” yazmışım en son. Üzerinden 2 yıl geçmiş halinden sonra… kaldığım yerden devam ediyorum.

01-her-devrin-adami

HER DEVRİN ADAMI

Hakkında eskilerin V for Vendetta’sı olarak yorumlar okuduğum Her Devrin Adamı, tarihsel bir film ve VIII. Henry döneminde yaşamış olan Sir Thomas More’un hayatını anlatıyor. More, fazlasıyla dürüst bir devlet adamı olmasının yanı sıra dinine de oldukça bağlı biri ve bir gün kralın düşünceleriyle ters düşüyor. VIII. Henry, ölen abisinin eşi olan Aragonlu Catherine ile evli fakat bir erkek çocuk sahibi olmak istediği ve eşinin de bunu veremediği gerekçesiyle, Katolik kilisesine başkaldırarak onu boşuyor ve Anne Boleyn ile evleniyor. Burada yeminler ve daha pek çok şey işin içine girse de, kısaca More bu evliliği tanımıyor.

Dürüst olmak gerekirse film gerçekten çok yavaş başlıyor ve hatta ilerliyor da denilebilir, fakat More’un doğru bildiği üzerine yaptığı fedakarlıklar, doğrusunun kendine özel olduğunu sık sık belirtmesi ve yer yer geçen diyalogların üzerinde fazlasıyla düşünülesi olduğu da inkar edilemez. Ben çok felsefik bir film izleme günümde de olmayabilirdim.

02-gecenin-sicaginda

GECENİN SICAĞINDA

Virgil Tibbs isimli siyahi bir cinayet uzmanının dahil olduğu bir cinayet soruşturması etrafında dönen Gecenin Sıcağında, polisiye filmlerinin atası sayılan bir filmmiş ki muhtemelen tahmin edilemez katil olayının da ilklerinden. Ama günümüzde bu filmi izleyen biri için gayet tahmin edilebilirdi ne yazık ki.

Polisiye filmler çok tarzım olmaması nedeniyle mi bilmiyorum ama filmin sonlarına gelene kadar biraz sıkıldım. Katilde de ters köşe olmadım ama muhtemelen o yıllarda izliyor olsam oldukça etkilenebilirdim, bilemiyorum. Filmde ırkçılığa da sık sık gönderme yapılıyor ve o yılların Amerika’sını çok net anlayabiliyorsunuz. Aslında ben bu tarz cinayet soruşturması yapılan filmleri severim ama çok da etkilenmedim bundan, ne desem bilemedim.

Devamını oku

Aralık ’16 Takvimi

Merhaba! Bir süredir aylık takvimler ile ilgili sorular almaya devam ediyordum o yüzden kendim için hazırlamışken bu ay burada da paylaşmaya karar verdim. En azından kullanmak isteyenler direkt yazdırabilirler.

Daha önceki bir videoda da bahsettiğim gibi bu takvimleri İngilizce ay ismi + calendar araması ile ulaştığım ilk takvimi Türkçeleştirerek hazırlıyorum bu nedenle hafta başlangıcının pazar olarak görünmesinin nedeni bu, diğer türlü bir düzenleme için uğraşmak istemediğimden ve gün sıralaması benim için şu ana kadar çok da sorun olmadığından bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.

*Görsel tam boyut için tıklayın.

Instagram Hikayeleri II – Eylül ’16

Bu ay böyle çoğunlukla eksikleri tamamlamak ile geçmiş sanırım. Görüyorum ki uzun zamandır yapmak isteyip de bir türlü yapamadığım birçok şeyi bitirmişim. Tabi ki Interrail bütçe hesaplamasından bahsediyorum! Devamında kendimi ilk defa bir gezginler listesinde görmek harika bir duyguydu, hem de severek takip ettiğim kişiler ile birlikte.

Nihayet bi’ yıl ara kararımı herkeslere duyurmuş, planlarımdan bahsetmiştim. Naz’ın da 22 olmasıyla birlikte 22’ler kulübü tamamlanmış, Deniz İspanya’dan habersizce gelmiş ve benim havaalanına gidip onu karşılama heyecanımı elimden almıştı. Kardeşim liseye başlamış, bu bir günlüğüne de olsa beni eski günlerime götürmüş, o gün tamamen eskiler dinlemiştim.

Sonrasında mükemmel İzmir seyahatimiz gerçekleşmiş, Raif tüm günlerini kediler ile geçirmiş ve yine bir nihayet geliyor, ben nihayet Erasmus Günlükleri‘ne kaldığım yerden devam edebilmiştim.

30 Eylül… Banks’in merakla beklediğim yeni albümü Altar yayınlanmış ve ben günlerdir hala onu dinliyormuştum. Ve daha fazlasıyla Instagram’a yansıyan Eylül manzaraları…

Instagram’da anlık olarak takip etmek için; @hayallerimdeben

Devamını oku

Bi’ Yıl Ara

Merhaba blog! Buraya uuuzun uzun yazılar yazmak gelmiyor artık içimden ama, kısa kısa notlar şeklinde paylaşım yapasım da gelmiyor değil bazen. Şimdi de onlardan birindeyiz.

Youtube’da takip edenler bilirler, bu yıl üniversiteden mezun oldum ve bununla ilgili bir video paylaştım…

Yaklaşık bir… 36 gün öncesinde.

Devamını oku

Interrail – Bütçe & Seyahat Planı

*Ekstra Not: Aldığım maillerin %80 oranının Interrail bütçesi olmasını düşünürsek, bu paylaşımı yapmak hep aklımdaydı fakat aradan geçen zaman nedeniyle günlük harcamalardan tam emin olamamak beni biraz düşündürüyordu. Ta ki canım arkadaşlarım Ecem ve Naz’ın günlük harcamaları yazdıkları notlara denk gelene kadar. Teşekkürler piremsesler.

Interrail’deki bütçe meselesi tamamen kişiden kişiye değişen bir durum. Kamp yaparak konaklama ücretini, ulaşımı otostop ile yaparak ulaşım ücretlerini, müze vs. gibi ücretli yerlere girmeyerek bu tarz ekstra ücretleri düşerek, çok çok daha düşük bir miktara ya da bütçeyi artırarak daha da lüks bir şekilde gezilebilir elbette. Bu tamamen size ve seyahatten beklentilerinize kalmış bir durum. Biz ne çok sıktık kendimizi ne de çok abarttık, orta bir şekilde harcama yaptığımıza inanıyoruz.

Bu 3 kişilik bir seyahat planına göre ortaya çıkan kişi başı tahmini bütçe. Kişi sayısı arttıkça, kişi başına düşen bazı ücretler azalabileceği gibi, daha az kişi sayısında bunlar artabileceklerinden bütçe bu oranda değişiklik gösterebilir.

*Fiyatlar 2015, Şubat ayına göredir. İlerleyen zamanlarda farklılık gösterebilirler.

Devamını oku

100 Temel Eser Listesi – Kitap Serüveni

25’ten Önce 25 listemde bulunan “100 Temel Eser’i Okumak” maddesini tamamlamak üzere çektiğim videodan sonra, hazırladığım 100 temel eser listesini paylaşmamı rica edenler olmuştu. Bir süre nerelere kaydetmiş olduğumu bulamaz ve hatta kaydedip kaydetmediğimden de emin olamazken, geçenlerde şans eseri karşıma çıktı. Serüven bir kez daha başlasın!

Devamını oku

Pamukkale, Kütahya – Bütçe & Seyahat Planı

*Ekstra Not: Kütahya’daki antik kente ulaşabilmek için kiralanan arabada, inatla kendisinin misafirleri olduğumuzu iddia ederek ücret ödetmeyen Furkan arkadaşımıza tahmini de olsa bir fiyat verdiği ve inceliği için teşekkür ediyoruz. Kendisine bir yemek ısmarlayacağım konusunu benim kazanacağımdan da şüphesi olmasın. Teşekkürler süpermen.

Bu 3 kişilik bir seyahat planına göre ortaya çıkan kişi başı tahmini bütçe. Kişi sayısı arttıkça, kişi başına düşen bazı ücretler azalabileceği gibi, daha az kişi sayısında bunlar artabileceklerinden bütçe bu oranda değişiklik gösterebilir.

Normalde burada yapacağım birçok açıklamayı görsele dahil ettiğimi farkettim. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, bir başkası olursa güncelleyeceğim.

*Fiyatlar 2016, Ağustos ayına göredir. İlerleyen zamanlarda farklılık gösterebilirler.

Devamını oku