Posts tagged Danimarka

Kopenhag! Bisikletli Yarim.

Günün her saatinde yoğun bisiklet kullanımına sahip, küçük deniz kızıyla sessiz, sakin… huzur dolu, harika bir şehir Kopenhag.

Yarıyıl tatilinde yaptığımız, 5 şehri kapsayan Interrail seyahatimizin ilk durağı Danimarka’nın başkenti Kopenhag’tı. Buraya olan ulaşımımızı zaman kaybetmemek adına tren ile değil, uçak ile yaptık. Günlük güneşlik İstanbul havasını bırakıp, 2 saat 55 dakika süren yolculuğumuzun ardından yerleri karla kaplı, oldukça soğuk bir Kopenhag karşımızdaydı. Hava soğuk olmasına soğuktu da, Kopenhag sımsıcak bir yaşantıya sahip, sakin mi sakin, güler yüzlü çalışanlarıyla huzurun, mutluluğun tanımı gibi bir şehir olarak kaldı aklımda iki buçuk günün sonrasında.

Interrail’de yapılması önerilen ilk şey, bir şehire gider gitmez bir sonraki gidilecek yerin trenini ayarlamak olunca biz de soluğu merkez istasyonunda aldık. Amacımız Amsterdam’a gece treni ile geçmekti fakat trenler arası bekleme sürelerini dikkate almamışız ki gece 3-4 saatlik bekleme varmış ve bu saatlerde istasyonlar da kapalı, yani sokakta kalmak oluyor eşittiri. O yüzden rotamızı değiştirip Viyana’yı ikinci sıraya almak zorunda kaldık. Ha bu seçiminiz sorunsuz geçti mi derseniz, ahah. hayır. Oraya sonraki yazıda geleceğim.

Devamını oku

Danimarka’dan Schengen Vizesi

Interrail seyahati için alınması gereken vize Schengen vizesi ve genel olarak ilk giriş yapılan ve en çok kalınması planlanan ülkeden alınması öneriliyor. Bizim giriş yapacağımız şehir Kopenhag olunca başvurumuzu da Danimarka için yaptık.

Tabi Schengen bölgesine dahil diğer ülkelerden de alabilirsiniz fakat farklı bir ülkeden giriş yapınca neden vizeni buradan değil de başka bir yerden aldın şeklinde sorulara maruz kalabilirmişsiniz. Ülkeye almama hakları olduğu da düşünülürse ilk giriş yapılan ülkeden almak daha risksiz bir yöntem oluyor.

Devamını oku