Posts tagged İlham

Başarı Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Genel olarak günlük hayatta denk geldiğim ilham verici şeyleri sürekli yanımda taşıdığım bir defterime not etmek gibi bir huyum var. Özellikle bu aralar hayatımda bir düzen kurmaya çalışırken, dün LinkedIn’de denk geldiğim bir tanesini o kadar çok sevdim ki, blogumda da yer vermek istedim.

Başarı sizin için ne ifade ediyor? Benim için, (a) her gün yeni bir şey öğrenmek, (b) kişisel ve profesyonel olarak olabileceğimin en iyisi olmak, (c) diğerlerine (a) ve (b)’yi yapmalarında yardım etmek. JOSHUA GRAFF

*What does success mean to you? For me, it’s (a) learning something new every day, (b) being the best I can be personally & professionally, (c) helping others do (a) & (b).

Belki de burayı aktif tutabilmek için tek yapmam gereken not defterimdekileri burada da paylaşmaktır kim bilir.

Üniversite Sonrası 1 Yıl Ara Vermek

Bir yıl… tam olarak geçen sene bugün, uzun bir süredir aklımda olan üniversite sonrası bir yıl ara vermek kararını resmi olarak aldığım gündü. Ve bir yıl boyunca, bu kararı almasından daha zor olan ise bunu çevreme açıklamaya çalışmaktı, çünkü böyle bir seçenek asla olamazdı ve muhtemelen zaman kaybıydı…

Öğrenmiş olduğum bir şey var ki, Sri Lanka’da tamamen farklı bir kültürü 1,5 ay boyunca yaşarken tüm zorluklarına rağmen, dünyada hala keşfetmek istediğim bir sürü hikayenin olduğunu farkettiğimde, ya da muhtemel kariyerimi sıfırlayıp farklı bir alana yönelerek, sıfır deneyime düşeceğim ve bunun için ekstradan ne kadar fazla çalışmam gerektiğini bildiğim halde yine de bu değişimi yaptığım anda, öncesinde hiç aklımda olmayan bir şey için muhtemelen üniversite hayatım boyunca çalıştığımdan daha fazla ders çalışırken de olabilir, hem de böyle bayağı, bayağı isteyerek.

Arkadaşlarımla tüm amatör ruhumuzla hobilerimizin peşinden gidip, boş zamanlarımızda uğraştığımız bir oluşum kurmaya çalışırken, veya bir hafta boyunca festivalde, sevdiğim sanatçılara şarkılarıyla sesim kısılana kadar eşlik ederken de, bir de şey var… doğanın içinde geçirdiğim bir sürü an, ki muhtemelen en mutlu olduğum anlar…. her şey harika gidiyor sanki? Ah, elbette hayır.

Üzerimizde felaket bir yağmur ile birlikte saatlerce aralıksız şimşekler çakarken çadırda kaldığım bir gece vardı ki hayatımda en korktuğum anlardan biriydi sanırım, ya da şu an bu yılın ardından tüm birikimimi bitirmiş bir şekilde hayatımın en fakir dönemini yaşıyor olmam da var, kaldı ki alternatif senaryoda şu an bu konuda fazlasıyla rahat olabilirdim evet, evet biliyorum, fakat en nihayetinde hayat deneyimlerimiz ve onlardan öğrendiklerimizden ibaret, bir de fotoğraftaki gibi geriye kalanlar… Bu kimileri için zaman kaybı, kimileri için ise hayatın anlamı dahi olabilecek güçte. Önemli olan kendimizi tanımamız, en azından bunun için gerekli olabilecek zamanı vermek için elimizden geleni yapmaktı benim için, ve yaptım. Pişman mıyım? Sanırım cevabı çoktan biliyoruz. Yeni maceralara… 🎈

Çünkü hayat hayat işte, hayat hep böyle

2014’ün başlangıcı hayatımın en büyük dönüm noktasıydı diyebilirim. Eski blogumdaki yazıları okuduğum zaman, zaman zaman… bunu daha iyi farkedebiliyorum. Öncesinde yazmış olduğum bir yazı, aslında karşılaştığım bir alıntı her şeyin başlangıcı olmuş gibi görünüyor şu an geriye dönüp baktığımda. Kendimi kaybolmuş hissettiğimde… Önce çöküş, sonra kendini buluştu bu belki de.

09.12.2013

Yazmam gereken o kadar çok şey birikti ki hepsi taslak halinde beni bekliyorlar. Resimleri… her bir şeyleri hazır oysaki. Ama canım o kadar, o kadar çok yazmak istemiyor ki bir türlü elim yayınla butonuna gitmiyor. Depresif depresif takılıyorum yani.

Dün Tumblr’da gezinirken aşağıdaki yazıya bir kez daha rastladım ama bu sefer beni ilginç bir şekilde fazlasıyla etkiledi. Bir türlü uyuyamadım. Düşündüm… düşündüm… sanırım yine bir yere varamadım. Ama bir şeyi farkettim ki çok fazla sorguluyorum. Her şeyi… hayatı. Çok fazla düşünüyorum. Kimseyi üzmemeye çalışırken kendi hayatımı yaşamayı unutuyorum. Bazen de unutamıyorum…

Devamını oku

Yol Fotoğrafları Kalp Ben

01.08.2013

Daha önce söyledim mi bilmiyorum ama ben tam bir yol fotoğrafı hastasıyım. Böyle bir başına, yanında ağaçların, çalıların, börtü böceklerin bulunduğu gidilmek için beklenen upuzun yolların.

Bana ilginç bir şekilde huzur veriyor bu fotoğraflar. Her görüşümde sırt çantamı alıp kendimi yollara vurasım gelse de sonra ‘daha gitmen gereken bir okul var sıpa’ diyorum ve sakinleşiyorum.

Devamını oku

Seyahat Harçlığı Kavanozu

Bugün eski blogumdaki yazıları okumaya ve bir kısmını tekrar buraya da eklemeye karar verdim. Sanırım ilk olarak beni en çok etkileyen buydu, devamında yazdıklarım beni biraz duygulandırdı…

22.02.2014

“Bugün tatilimin sondan bir önceki günü ve ben gerilimi son noktalarında yaşıyorum. Okul kalp ben değil maalesef. O değil uzun zamandır bu kadar yoğun bir tatil geçirdiğimi de hatırlamıyorum. İlk defa bugün evde kalıp dinlenebildim desem yanlış olmaz sanırım. Hazır evdeyken odamı toparlayayım bari dedim ve birden çekilişten kalan kavanoz ile göz göze geldik. O an kavanozun asıl alınış amacını hatırladım… seyahat harçlığı kavanozu. Böyle bir tabir yok tamamen ben uydurdum ve şu an felaket saçma geliyor, ama o an çok mantıklı gelmişti. Gerçekten. Bir şeye başlık bulmak ne kadar da zor tanrım.

Devamını oku

Çok Aşırı, Bayağı Aşırı Düşünmek

Bazen gerçek anlamda düşünmekten beynim patlayacakmış gibi hissediyorum. Yo yo gerçekten böyle, en absürt şekilde. Muhtemelen olayın gerçekleşme saati de gece 3 sularında olur, sebep olarak da dünyayı kurtarıyordu dersiniz.

Aşırı fazla düşünmek, overthinking. Özellikle gece uyumadan önce bir düşünceler seli alıyor beni, ama bir iki değil, genel olarak bu hep böyle. Çok yorgunsam süresi kısalır sadece, kafamı yastığa koyar koymaz uyuduğumu çok nadir hatırlarım. Arkada çalan hafif bir müzik olur genelde ve o günden başlarım.

Devamını oku

Staj Sonrası Biraz İlham

4 ayın sonunda stajda son gün, unutulmayacak bir deneyim… Daha dün başlamışım gibi geliyor olsa da şu an, üzerinden 4 ay, koca bir yaz geçmiş staja başladığım günün. Benim için 30 günlük bir stajdan çok daha yararlı olduğunu ve hatta olacağını şimdiden hissedebiliyorum, çünkü staj sonrası daha ilk günden ilginç bir şey oldu.

Tabi tüm bunlar yine de tüm yazımın gitmiş olduğu gerçeğini değiştirmediği gibi 15 gün sonra okulumun açılıyor olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Bir ara bu yüzden felaket depresyona girmiştim ki, neyse geçti. Uzun zamandır baykuş misali yaşayamadığım ilk yaz bu oldu sanırım, ben depresyona girmeyeyim de kim girsin.

Devamını oku