Posts tagged Interrail Hazırlıkları

Interrail Sırt Çantası Hazırlığı

Interrail seyahatine başlamadan önce artık son bir aşama kaldı ki en önemlisi bile olabilir. Çanta hazırlıkları! Bilinçli yapılmayan bu hazırlık kısmı seyahatinizi ciddi anlamda mahvedebilecek bir potansiyele sahipken özellikle. Kalınması planlanan gün sayısına göre ihtiyaçlar değişebilmekte elbette ama benim 11 gün için yanıma aldıklarımdan hareketle birkaç öneride bulunabilirim sanırım.

Devamını oku

Danimarka’dan Schengen Vizesi

Interrail seyahati için alınması gereken vize Schengen vizesi ve genel olarak ilk giriş yapılan ve en çok kalınması planlanan ülkeden alınması öneriliyor. Bizim giriş yapacağımız şehir Kopenhag olunca başvurumuzu da Danimarka için yaptık.

Tabi Schengen bölgesine dahil diğer ülkelerden de alabilirsiniz fakat farklı bir ülkeden giriş yapınca neden vizeni buradan değil de başka bir yerden aldın şeklinde sorulara maruz kalabilirmişsiniz. Ülkeye almama hakları olduğu da düşünülürse ilk giriş yapılan ülkeden almak daha risksiz bir yöntem oluyor.

Devamını oku

Interrail Ön Hazırlıkları

Bu yarıyıl tatilini değerlendirmek amacıyla iki arkadaşımla birlikte, 5 şehri kapsayan 11 günlük bir Interrail gezisi yaptık. Benim hazırlık sürecimde okuduğum blog yazıları o kadar çok işime yaradı ki başından sonuna tüm maceramı yazmak istedim ben de sonrasında. Belki bir şekilde işe yarar ya da birileri için ilham kaynağı olabilir.

Bilmeyenler için Interrail, İngiltere ve İrlanda dışında Avrupa’yı tren ile gezmenize olanak sağlayan bir seyahat çeşidi, ya da bileti demek daha doğru olabilir. Gezginler tarafından oldukça tercih edilen bir yöntem çünkü diğer yollara göre çok daha ucuza seyahat etmenizi sağlıyor. Bu bilet ile alacağınız çeşidine göre tren kullanım haklarına sahip oluyorsunuz. 10 gün içerisinde 5 kullanımlık, 22 gün içerisinde 10 kullanımlık ya da sınırsız gibi birçok seçeneğiniz var ve fiyatları da bunlara göre değişkenlik gösteriyor tabi ki. Bu konuda çok ayrıntıya girmeyeceğim daha fazla bilgi için buraya göz atabilirsiniz ya da en güzeli kutsal bilgi kaynağı ekşi sözlük.

Devamını oku