Posts tagged Kırklareli

Bayramda Köy

Bir Ramazan Bayramı daha geldi, geçti ve bizler de köyümüzdeydik bir kez daha.

Geçen yaz, düğünlerden arta kalan zamanda Balkan köylerine ufak bir gezi düzenlemiş, Kırklareli merkezini bir turist gözüyle gezmiş, 1 hafta gibi uzun bir süre kalmıştık. Şimdikinde ise bayramın bir gün öncesinden gidip, sadece bayram süresince kalabildik çünkü benim stajım için geri dönmem gerekiyordu. Yine bayramların vazgeçilmezi bir adet düğünümüz mevcut olunca, geriye köyden uzaklaşacak çok fazla bir fırsatımız da olmadı bu sefer.

Devamını oku

Kırklareli’de 6 Gün #Video

Nihayet Kırklareli yazı serisinin sonuna geldik. Aslında bu bir yazı değil, orada bulunduğum süre içerisinde çekmiş olduğum videolardan hazırladığım bir video kolajı. Bununla birlikte artık yeni bir Youtube kanalı ile devam edeceğim. Eski kanaldaki birkaç video ne olacak bilmiyorum ama yeni videoları kesinlikle buradan takip edebilirsiniz. İyi seyirler.

Devamını oku

Manastır Tepe ve Geriye Kalanlar

İstanbul’a dönmeden önceki gün Hamit dayımlara gitmek üzere Çayırdere‘ye doğru yola çıktık. Bayramdere’den yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan, eski zamanlara ait kalıntılarıyla da adeta tarih kokan bir köy Çayırdere. Bu sefer, Bizans’tan kaldığı düşünülen kalıntıları ve olağanüstü manzarası bulunan Manastır Tepe’ye gidiyoruz.

Devamını oku

Kırklareli’de Balkanlara Doğru

Kırklareli merkezindeki ufak gezimizden sonra Dupnisa Mağarası‘na gitmek üzere,  Balkanlara doğru tekrar yola çıktık. Mağara, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunuyor ve biz buraya dayımın önerisiyle Yündalan Köyü ve Üsküp üzerinden kestirme bir şekilde ulaşmaya çalıştık. Bir de şimdi öğrendim ki Dupnisa, Bulgarca’da delik demekmiş.

Devamını oku

Sevimli Bir Kasaba: Kırklareli

Öncelikle, Kırklareli bir kasaba değil, sürekli Kırıkkale ile karıştırılıyor olsa da Trakya’da bulunan bir şehir, ama köylerinde kime sorarsanız sorun Kırklareli’nin merkezine gidiyorsalar asla merkeze gidiyorum tarzı bir şey söylemezler, onlar kasabaya gidiyor, kasabadan geliyorlardır. Hatta köyler Kırklareli’nin sınırları içerisinde değilmişçesine Kırklareli’ye gidiyorum bile denilmektedir. Bende de karışıyor arada, bir kasaba, bir Kırklareli oluyor, neyse kısaca bu yazıyı sadece merkeze ayırdım.

Kırklareli çok büyük bir şehir değil, 66bin küsür nüfusuyla Trakya’nın kuzeyinde yer alıyor. Benim annem de, babam da Kırklarelililer, o yüzden ben İstanbul’da doğup, küçüklüğümden beri burada yaşıyor olsam da Kırklareliliyim.

Kırklareli’ye gittiğimiz zaman merkezinden daha çok köyde vakit geçirdiğimiz için, bu sefer, sanki ilk kez gidiyormuşçasına şehirde ne yapılır temalı kısa bir şehir gezisi yaptık. O günden, Kırklareli merkezinde mutlaka yapılası 5 şey gibi bir liste ortaya çıktı.

Devamını oku

Bayramın İlk Günü

Ramazan Bayramı’nın ilk günü, sabah erkenden köyümüze doğru gitmek üzere yola koyulduk. Bayramdere, İstanbul’dan araba ile yaklaşık 2 saat uzaklıkta, Kırklareli’nin merkezine bağlı küçük bir köy ve ben köy ortamına ciddi anlamda bayılan biriyim. Zaten nerde çayır, bayır var, ben ordayım. Orada bir köy var uzaktaa, o köy bizim köyümüzdür… ♪♫ modunda geziyorum.

Köyde anneannem ile dayımlar yaşıyorlar biz de onların yanında kalıyoruz gittiğimiz zaman, tabi bayram zamanları tüm aile orada oluyor, hele bir de düğünler varsa işte o zaman hiç eksik olan olmuyor gibi bir şey. Bu sefer de kuzenlerimin düğünleri için yerimizi alıyoruz. Bayramın ilk gününün gecesinde kuzenimin, dayımın kızının, kına gecesi var. Ohoo akşama daha çok var deyip ben yine fotoğraf makinem ve sırt çantam ile oradan oraya zıplıyorum tabi.

Devamını oku