Webrazzi Summit 2014

Bilmeyenler için Webrazzi Summit, 2010’dan beri her sene düzenlenen, Türkiye’nin en etkili internet konferanslarından biri ve bu seneki 25 Eylül’de, Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşti. Hiç planımda olmayan bir şekilde, biraz da şansın yardımıyla, o gün ben de oradaydım. İnternet girişimciliği olaylarına ne kadar meraklı olduğumu artık öğrenmeyen kalmadı sanırım değil mi?

Webrazzi’yi uzun zamandır takip eden biriyim ben zaten ve en son öğrencilere ücretsiz kontenjan açılmasıyla birlikte Webrazzi Startup ’14 etkinliğinde de yer almıştık arkadaşım ile birlikte. Bu sene Summit’i de internet üzerinden takip ederim diye düşünüyordum ki, çünkü katılımcılar genelde iş sahibi insanlar oluyorlar ve bilet fiyatları da ona göre oluyor haklı olarak, dersteydim ve birden Webrazzi’nin 3 kişiye bilet hediye edeceklerini açıklayan tweetini gördüm. Ta daa.

Oldukça basit bir sorunun cevabını istiyorlardı.

“Neden @webrazzisummit’te olmalısın?” sorusunu #webrazzi14 etiketiyle cevapla editörlerin en sevdiği içerik ol bileti kap”

Normalde bu tarz yarışmalara çok katılan biri değilim ama girişimcilik ile ilgili kendime katabileceğim şeyler söz konusu olunca, etkinlik günü okulumun olması dahi beni durduramıyor ve Webrazzi’nin düzenlediği etkinlikler de mutlaka orda olmalıyım dediklerimden, şansımı denemek istedim ve üzerinde çok fazla düşünme fırsatım olmadan bir tweet attım.

Artık nasıl bir beklenti oluşturmamışsam, kazananların açıklanacağı saatte, okul sonrası ben uyuya kalmışım. Akşam uyandığımda telefonuma bir baktım ki Twitter’da biraz fazla bildirim var. O an aklıma geldi ve yoksaa derken…

…evet kazanmıştım! Şu sıralardaki yamaç paraşütü ve seyahat yazılarımdan sonra biraz farklı bir yazı olacak ama, her ne kadar dünyayı gezmek gibi maceraperest hayallerim olsa da bir internet girişimi kurmak da en büyük hayallerimden biri, o yüzden buradan sonrasının, o günkü konuşmalardan aldığım notlar ve kendi düşüncelerim ile devam edeceğim, biraz daha mesleki bir yazı olacağını belirtmem gerek.

***

Perşembe günü Summit için saat 6 gibi uyandım ve 7 gibi normalde okula gitmem gerekirken, tam tersi yöne, Beşiktaş’a doğru yola çıktım. Otele ulaşıp yaka kartımı aldıktan sonra, harika sabah ikramlarından bir şeyler atıştırırken ilk oturumun başlamasını bekledim ve saat 9:15 gibi, Webrazzi Summit ’14 tüm ihtişamıyla başladı.

■ Massive Education for the Future (Luis von Ahn – Duolingo)

Sahneye ilk çıkan isim, ‘Gelecek için etkili eğitim’ başlıklı konuşması ile Captcha’nın mucidi Luis von Ahn. Genelde bir yerlere kayıt olurken karşımıza çıkan, kelime doğrulaması captcha’yı geliştirdiği şirketi reCaptcha’yı 2009 yılında Google’a satmış Luis ve şu an yabancı dil öğrenme uygulaması olarak tanıdığımız Duolingo’nun kurucu ortakları arasında yer alıyor. Duolingo’da öğrenmek istediğiniz bir dili, oyunlaştırma da içeren bir yöntem ile oldukça etkili bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Türkçe dil desteği de olan uygulamayı bir süre ben de kullanmıştım ve gerçekten güzel bir sistemi olduğunu söyleyebilirim.

■ Prediction is Fiction: Gelecek düşündüğünüz gibi değil (Efe Çakarel – MUBI)

Henüz 2 sayısı yayınlanmış olan Startup dergisinin ilk sayısına konuk olduğu zaman tanımıştım Efe beyi ve MUBI’yi. O zamandan beri büyük bir ilgiyle takip ediyorum kendisini ki o yüzden bu sunum özellikle heyecanlandırmıştı beni. MUBI, bir film izleme platformu, popüler kültür filmlerinden daha çok editör onayından geçen, kıyıda köşede kalmış gerçekten iyi filmlerin yer aldığı bir platform. Efe beyin enerjisi o kadar yüksek ve girişimine tutkusu o kadar fazla ki en sevdiğim konuşmalardan biri olduğunu söyleyebilirim.

– think small; başlangıç için küçük düşünün.

– two pizza rule; Jeff Bezos’un ‘iki pizza kuralı’ iki pizzanın yetmeyeceği bir grup ile asla toplantı yapmayın.

– visualize the future; geleceği gözünüzde canlandırın.

Bu konuşmadan aldığım 3 değerli öğüt, kendi projemize başlamamıza kısa bir süre kala altın değerinde öğütlerdi bunlar.

■ Söyleşiler

Günün ilk arasına kadar 3 harika söyleşi yapıldı. Turkcell’den Yiğit Kulabaş ilk sahne alan isim oldu ve pazarlamanın geleceği hakkında 10 madde sıraladı.

 1. Mobil internet
 2. Mobil nesil, bu nesilin 94 ve sonrası doğumluların olduklarını söylediği sırada, salonda 94 ve sonrasında doğan kaç kişi var diye sordu Yiğit bey ve sadece tek bir parmak kalktı, o bendim. Summit’in en genç katılımcılarından biriydim sanırım ahah.
 3. Co-creation,  örneğin, Avicii’nin yaptığı collaboration project ve maker hareketi.
 4. 3D yazıcılar
 5. Nesnelerin interneti
 6. Sanal gerçeklik, gamification
 7. Nöropazarlama
 8. Mikrolokasyon, nokta atışı
 9. Büyük veri, müşterinin 5N1K’sı
 10. Real-time marketing

İkinci söyleşi, Doğan Holding’ten Begümhan Doğan Faralyalı ile yapıldı. Begümhan hanım, Doğan Holding’in gelecekte girişimlere daha çok yatırım ve dijital olarak yardım yapılacağından bahsetti.

Aradan önceki son söyleşi ise Markafoni’den İlker Baydar ile yapıldı. İlker bey de ziyaretçilerinin büyük çoğunlunun mobilden geldiğini ve mobil satışların günden güne arttığından bahsederek geleceğin mobilde olduğunun üzerine sıkça vurgu yaptı.

■ Window of Opportunity in New Era (Burak Aydın – Intel)

Aradan sonra sahneye çıkan ilk isim Intel’den Burak Aydın’dı ve ‘Yeni dönemdeki fırsatlar penceresi’ başlıklı bir konuşma yaptı. Kısaca birkaç not almışım bu konuşmadan;

– Mobilite döneminin başlangıcı Mark Zuckerberg.

– Nesnelerin interneti gelecekte büyük rol oynayacak.

– Basitlik en önemli olan şey.

– Gelecekte garajdan doğan girişimler yer alacak, şu anki dönemden örnek olarak Whatsapp mesela.

– Paó girişimi Silikon Vadisi’ne gidiyor.

■ Endeavor Türkiye Haritası (Didem Altop – Endeavor Türkiye)

İkinci konuşmacı Endeavor Türkiye’den Didem Altop ve yaptıkları işler hakkında “…girişimcilere destek olmaya ve ekosistemki boşlukları takip edip boşlukları doldurmaya çalışıyoruz.” diyor Didem hanım.

Türkiye girişimcilik haritasına gelirsek,

1984’ten itibaren açık ekonomiye adım atılan yıllar geliyor ve 2005-2008 arasında ise tabiri caizse bir patlama yaşanıyor. Son dört senede 3 şirket göze çarpıyor, mynet, markafoni ve yemeksepeti’nden büyük destek geliyor girişim ekosistemine.

Peki niye girişimcilik?

Heyecan verici, ilham verici, en nitelikli istihdam yaratan alan. Başarılı girişimciler ise ilham kaynağı.

■ Türkiye İnternet Pazarında Sırada Ne Var?

Sırada Arda Kutsal’ın moderatörlüğünde bir panel var, katılımcılar Galata Business Angels’tan Emre Kurttepeli, Aslanoba Capital’dan Hasan Aslanoba ve Endeavor Türkiye’den Didem Altop.

Daha önceden de bildiğim isimler hepsi, hatta stajıma da Aslanoba Capital’in bir ilanına CV’mi göndermem sonucunda başlamıştım. Yine aldığım kısa kısa notlar…

– Son yıllara damgasını vuran seri yatırımcı Hasan Aslanoba’nın yatırım sayısı 50’ye ulaştı.

– “Gelecek zamanda her şey akıllı olacak.” Emre Kurttepeli

– Başlangıçta global mi yerel mi konusunda, “Global çalışmak isteyenler için San Francisco bileti almakta fayda var.” Hasan Aslanoba

– Türk girişimciler MENA bölgesine neden açılmıyor konusunda, “Dil bütünlüğü market bütünlüğü demek değil.” Emre Kurttepeli

Elinizde sihirli değnek olsa girişimciler neler yapsınlar isterdiniz?

Hasan Aslanoba: “Bugüne kadar yaptıklarını yapsınlar, Türk girişimcilerden oldukça ümitliyim.”

Emre Kurttepeli: “Yerelde çalışmak işi korunaklı götürmeyi sağlıyor, o yüzden yerel girişimlerin şansı daha yüksek.”

Didem Altop: “Ne iş yaparsanız yapın, girişimcilik bir takım sporu. Teknoloji bilgi becerisi, hedef pazar bilgisi ve işletme bilgisi. Bu 3 bileşenin bir araya gelmesi gerekli, takım mantığıyla işi ilerletmek.”

Diğer araya olan kısımda SimilarWeb’ten Etai Rosen “Türkiye’nin internet kullanım alışkanlıklarını açığa çıkartmak” başlıklı bir sunum yaptı. Çok fazla not almamışım bu sunumdan fakat fazlasıyla kapsamlı bir analiz sonucunun paylaşıldığını söyleyebilirim. Türkler en çok ne arıyorlar, en çok ziyaret edilen siteler gibi…

HotelTonight’tan Heather Leisman “Önce Mobil İş Modelleri Kurmak İçin Başarı Örnekleri” başlıklı konuşmasında uygulamalarını direkt mobile yönelik yapmalarının nedenlerinden bahsetti. Benim daha çok ilgimi çeken ise Heather’ın hakkında okuduklarım oldu çünkü kendisi bir gezi ve macera meraklısıymış! Kendime çok yakın hissettim vallahi.

Ara vermeden önceki son konuşma ise Sociomantic’ten Lothar Krause’a ait ve “Tüm Cihazlarda Kişiselleştirme ile Bakışları Satışlara Dönüştürmek” başlıklı bir sunumu var. Burada bir istatistik oldukça ilgimi çekiyor,

“Yapılan araştırmalar sonucunda, %70 kendilerine özel reklam ve içerik almaktan rahat olduklarını söyledi.” Harika.

Öğle yemeği arasından sonra sunumlara paralel olarak iki salonda devam edildi, fakat ben bir sunum dışında sadece ana salondakileri takip edebildim ki bir tek Turkcell’den Erim Yağcı’nın “Mekan Bağımsız bir Platformda Ekibinizi 5 Dakikada Eğitin” başlıklı sunumu için diğer salona gittim. Turkcell Akademi’de yer alan derslerden bahsedildi burada ki benim en çok dikkatimi çeken MIT tarafından hazırlanmış olan Girişimcilik dersi oldu, bir ara göz atacağım kesinlikle.

Daha sonra tekrar ana salona geçtiğimde “Avrupa Teknoloji Ekosistemi: Ne Zaman ve Nasıl Küresele Açılmalı” başlıklı bir sunum vardı, TechCrunch’tan Mike Butcher, Seedrs’tan Jeff Lynn ve BlaBlaCar’dan da Nicolas Brusson konuşmacılar arasında yer alıyor.  Bu kısımlarda sanırım biraz da yorgunluğun etkisiyle çok fazla not almadığım saatler başlamış o yüzden çok derinlere inemeyeceğim.

Bu sunumdan sonra Tech.eu’dan Robin Wauters moderatörlüğünde “Dünya Akıllanıyor: Nesnelerin İnterneti” başlıklı bir panel başladı. CubeSensor’tan Ales Spetic, Airtame’den James Digby, Blackphone’dan Javier Agüera ve LaMetric’ten Nazar Bilous, günümüzdeki geleceğin teknolojileri tadındaki ürünlerini tanıttılar. Benim en çok ilgimi çeken LaMetric‘in ticker’ı oldu, hem de pixel pixel.

Panelin ardından bir panel daha, bu sefer Arda Kutsal moderatörlüğünde başlayan “Silikon Vadisi’nde Oyunun Kuralını Değiştirenler” başlıklı panelde, Y Combinator partnerleri Kirsty Nathoo ve Qasar Younis’i dinliyoruz. Kirsty ve Qasar konuşma sonrasında bir de kısa bir workshop düzenlediler. Seçilen 3 Türk girişimci kendilerine sunumlarını yaptı ve onlar da girişimcileri soruları ile sıkıştırarak, girişimleri hakkında görüşlerini belirttiler.

Konferansın yavaş yavaş sonlarına gelirken Intercom’dan Paul Adams sahne alarak, “Our New Product Canvas” isimli bir sunum yapıyor. Daha sonra ise, son konuşmacı olarak, muhteşem enerjisi ile Square’den Jim McKelvey “Lies of Success” ile başarının doğru bilinen yalanlarından ve asıl gerçeklerinden bahsediyor.

 1. Seek Opportunities (Fırsatları kovala) Solve Problems (Problemleri çöz)
 2. Ship Great Products (Mükemmel ürünler yap) Be Fast & Good (Hızlı ve iyi ol)
 3. Invent Something (Bir şey icat et) Assume Technology (Teknolojiden ilham al)
 4. Work Fast (Hızlı çalış) Be Patient (Sabırlı ol)
 5. Study Great Leaders (Büyük liderleri araştır) Question Everything (Her şeyi sorgula)
 6. Be Bold (Cesur ol) Humbly Persevere (Alçakgönüllü bir şekilde azmet)

Bu son konuşma ile birlikte Webrazzi Summit ’14, 18:30 gibi sona erdi ve Startup ’14 gibi dolu dolu bir gün daha geride kaldı.

Elbette günün sonunda sadece altın değerinde öğütler kalmadı geriye, diyet diye bir şey de kalmadı aynı zamanda. Summit ’14 her şeyiyle harika bir etkinlik oldu. Webrazzi ekibine bana böyle bir şans tanıdıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum. Artık araştırma kısmını tamamlayıp, harekete geçme vakti, uzun bir kod yazma yolculuğu beni bekliyor.

1 Comment Webrazzi Summit 2014

 1. Burak Bayram Eylül 18, 2015 at 12:09 am

  Yazıyı ilk gördüğümde, “uff baya yazmış, nasıl okunur ki bu yazı” dedim ama meğerse başlayınca farkına varmadan bitiyormuş. Eline sağlık, tüm girdiğin konferanslar hakkında sıkıcı olmadan güzel notlar tutmuşsun 🙂

  Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir