Hayallerimde Ben

Youtube’da İçerik Oluşturmak

Youtuber olmak hakkında yazdığım, daha çok motivasyon ağırlıklı olan ilk yazıda, bunun dışında içerik oluşturmak ile ilgili bir yazı daha yazacağımı söylemiştim… fakat, araya vize haftası girince iki yazı arasındaki süre beklediğimden uzun oldu ne yazık ki. Neyse geç olsun, güç olmasın klişesiyle devam edelim, sıradaki dersimiz… 201.

önceki. Nasıl Youtuber Olunur, Neden Olmalısınız? 101

Eğer ilk yazıyı okumadıysanız ve başlamak için biraz motivasyona ihtiyacınız varsa önce yukarıdaki linke şöyle bir göz atmanız iyi olabilir. Evet… şimdi bu yazıda ise, bir içeriği profesyonel ekipmanlar olmadan nasıl, daha doğrusu elimizdeki imkanların elverdiği en iyi şekilde nasıl oluşturabileceğimiz üzerine konuşacağız.

Sanılanın aksine bir videoya profesyonel bir görünüm vermenin tek yolu profesyonel ekipmanlar kullanmaktan geçmiyor, evet harika bir kamera ve lens ile birlikte gelen görüntü derinliğine kimse hayır diyemez ama sadece kamera da değil elbette, normal bir kamera, hatta herhangi bir akıllı telefon ve basit bir video düzenleme programıyla dahi oldukça iyi videolar yapabiliriz. Yazının devamında ihtiyacımız olanlar ve bir videoyu hazırlama aşamalarından, benim kendi videolarımı hazırlarken özellikle dikkat ettiğim birkaç nokta var ve onlardan bahsedeceğim. Öyleyse başlayalım. İlk madde…

1. Kamera  

İhtiyacımız olan ilk şey, çekim yapabileceğimiz bir kamera. Bu video çekimi yapılabilen oldukça profesyonel bir DSLR olabileceği gibi normal, video çekimi de yapılabilen şu küçük dijital fotoğraf makinelerinden de olabilir. Özellikle dikkat etmemiz gereken bir nokta olacaksa da bu, net bir görüntü elde edebilmek için 1080p yani Full HD çekim yapabilen bir şeyler olursa daha iyi olacağıdır. Günümüzde artık akıllı telefonların çoğu bile video çekiminde bu görüntü kalitesini destekliyor zaten, o yüzden çekimler için akıllı bir telefon dahi kullanabilirsiniz. Bunu özellikle yazıyorum çünkü bazen çekim için iyi bir kamerasının olmamasını bahane olarak kullananlar olabiliyor, daha fazla bahane yok, eğer çekim yapabilecek herhangi birine sahipseniz bu saydıklarımdan, ikinci maddeye balıklama atlayabilirsiniz.

Benim şu ana kadar kullandıklarıma bakacak olursak, DSLR’ım olmasına rağmen çekimlerimde daha çok Samsung NX Mini‘mi kullanıyorum, özellikle kendimize doğru dönen ekranı ve ufak boyutu sayesinde vlog çekimleri için çok rahat oluyor, eğer alacak bir makine arıyorsanız bu kullanım için fazlasıyla öneririm. Sabit bir noktada devam edecek olan bir çekim fikrim varsa o zaman DSLR tercihini yapıyorum, Canon EOS 550D, ama yine de çok yapmamaya çalışıyorum çünkü modeli video çekimi için çok uygun değil, odağını değiştiremiyorsunuz çekim esnasında. Video çekim ağırlıklı kullanmak için bir DSLR arayışı içindeyseniz odak konusuna özellikle dikkat ederek daha yüksek modellerden birine bakmanızı tavsiye ederim. Bu ikisinin dışında şarjımın bittiği ya da hafıza kartlarımın yetersiz kaldığı durumlarda telefonumu kullanmışlığım da oldu fazlasıyla.

2. Action! Çekim  

Eveet, kamera olayı tamamsa geriye bir tek çekime başlamak kalıyor. Başlamadan önce kafanızda videoyu kabataslak şekillendirmeye çalışın. Senaryosu olan bir şeyse zaten ona sadık kalarak çekimlerinizi yaparsınız, ama rastgele gelişen olaylar bütününde, videonun bitmiş halini birazcık da olsa hayal edebilmek düzenleme kısmında oldukça işinize yarayabilir. Video fikri konusunda ise çok sıkıntı çıkacağını sanmıyorum çünkü bu konuda bir sınır olmamasına bir de video oluşturanların kendilerine has tarzları da eklenince ortaya hayli çeşitli kombinasyonlar çıkıyor ve aynı konular dahi olsa birçok kişi tarafından çok farklı yorumlanabiliyorlar. Yani bunu çok dert etmeyin, herkesin kendine göre bir tarzı oluşuyor zamanla.

Mesela benim yaptığım videoların ortak bir özelliği varsa o da farklı görüntüler arası değişimin çok hızlı olmasıdır sanırım. Gerçi bu, şu ana kadar sürekli hareket halinde videolar çektiğim için de olabilir bilmiyorum, ama genel olarak iki görüntü arasını çok uzun tutmuyorum. Tam olarak anlatamadığımı da düşünüyorum şu an ama umarım anlamışsınızdır. Tekrar deniyorum bir saniye. Ben yemeği bile çok hızlı yiyen biriyimdir ve sofradan hep en erken kalkan ben olurum, şu ana kadar yaptığım videolarda da bunun gibi olaylar çok hızlı gelişiyorlar sanki. Özellikle seyahat videolarında sürekli sabit bir noktada dönen uzun konuşmalar çok benim tarzım değil açıkçası, o yüzden videolarım daha çok çevredeki gözlemlerimin kısa kısa yansıtılışları gibi. Bu yüzden çekimlerimi daha sonra birleştirmek üzere kısa kısa videolar şeklinde yapıyorum.

Şu anki kanalımda böyle bir örnek yok ama, eğer bir konu hakkında uzunca konuşulması gereken ya da hareketli varlıklar dışında çevresinin aynen sabit kalmasını istediğimiz bir video yapmamız gerekiyorsa, tripod kullanmak hem bir artı hem de büyük kolaylık. Yalnız sürekli sabit bir nokta üzerinde ilerleyen bir video benim dikkatimi uzun süre kendinde tutamıyor açıkçası, o yüzden bu tarz videolarda ara ara görüntünün açısını değiştirmek ya da araya birkaç farklı kare katmanın gerekli olduğunu düşünenlerdenim, ama tabi herkesin tercihi farklı olabilir bu konuda.

3. Düzenlemek  

Çekimlerinizi yaptınız, elinizde bütün olarak ya da parça parça bir sürü video parçacıkları var, artık yapmanız gereken bunları birleştirip, düzenleyerek asıl videonuzu oluşturmak. Sırada en çok aldığım soru, peki videoları düzenlemek için hangi programı kullanıyorum? Gelin, bu maddeyi de madde içinde maddelere bölerek ilerleyelim.

4. Youtube’a yüklemek  

Vee videonuz bir sürelik bekleyişin ardından hazır, yeeey. Yükledikten sonra videoyu değiştirme şansı olmadığı için şimdi bir kez daha izliyoruz ve bir problem olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer her şey istediğiniz gibiyse, Youtube’a yüklemeye de hazırsınız demektir. Youtube hesabınıza giriş yaptıktan sonra video yükleme ekranından videoyu yüklemeye başlayabilir, ismini ve açıklamasını da girebilirsiniz. Yükleme işlemi biraz zaman alabilir, bu işlem bittikten sonra biraz da her şeyin yerli yerine oturması için beklemek var. Eğer 1080p seçeneği, ya da en son belirlediğiniz görüntü kalitesi neyse, o da seçenekler arasında çıkmışsa videonuz tamamen bir Youtube üyesi artık. İstediğiniz zaman izleyebilir, sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz:)

***

Benim henüz deneyimlediklerim bu kadardı, umarım yararlı bir şeyler yazmışımdır aralarda. Bu serinin devamı gelir mi bilmiyorum, zamanla yeni şeyler öğrenir, deneyimlersem eğer bir 301 gelir belki kim bilir. Son olarak beni ve videolarımı youtube.com/hayallerimdeben adresinden takip edebilir, aklınıza takılan bir şey olursa bana sosyal medya hesaplarımın herhangi birinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca eğer bir Youtube kanalına sahipseniz ya da açma niyetindeyseniz adresinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz, böylece size ve videolarınıza ulaşabiliriz. Bir sonraki yazıda ya da video artık hangisiyse görüşmek üzere, sevgilerle…