Bayramın İlk Günü

Ramazan Bayramı’nın ilk günü, sabah erkenden köyümüze doğru gitmek üzere yola koyulduk. Bayramdere, İstanbul’dan araba ile yaklaşık 2 saat uzaklıkta, Kırklareli’nin merkezine bağlı küçük bir köy ve ben köy ortamına ciddi anlamda bayılan biriyim. Zaten nerde çayır, bayır var, ben ordayım. Orada bir köy var uzaktaa, o köy bizim köyümüzdür… ♪♫ modunda geziyorum.

Köyde anneannem ile dayımlar yaşıyorlar biz de onların yanında kalıyoruz gittiğimiz zaman, tabi bayram zamanları tüm aile orada oluyor, hele bir de düğünler varsa işte o zaman hiç eksik olan olmuyor gibi bir şey. Bu sefer de kuzenlerimin düğünleri için yerimizi alıyoruz. Bayramın ilk gününün gecesinde kuzenimin, dayımın kızının, kına gecesi var. Ohoo akşama daha çok var deyip ben yine fotoğraf makinem ve sırt çantam ile oradan oraya zıplıyorum tabi.

Bir süredir teyzemler de köye yerleşmiş oldukları için akşama kadar kuzenlerim ile burada vakit geçirdik. Teyzemlerin evlerinin olduğu yere aşağı mahalle diyorlar, anneannemlerin evi ise yukarı mahallede kalıyor. Burası ise ayrı bir mükemmel, çevresinde ufak göller bile var.

koy-ev

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Bir bakış baktın, kalbimi yaktın bakışıyla karşınızda Osman! İsmini ben koydum. Ben böyle boş boş gezerken birden hava kararmaya başladı ve benim yolculuğum da yukarı mahalleye doğru tekrar başladı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Anneannemlere vardığımızda evin avlusu, yani bahçesi, kına gecesi için tamamen hazırlanmıştı. Bu kısımdan, bir sonraki fotoğrafa kadar olan kısmı hatırlamıyorum. Düğünlerden çok hoşlandığım söylenemez ama yakınlarımın düğünlerinde kendimi kaybediyorum evet.

koy6

Öyle ki kına gecesinden şu an bulabildiğim tek fotoğraf bu, ama bu video olmadığı anlamına gelmiyor, yoksa yoksaa? Vee bayramın ilk gününü böylece bitirdik, ertesi gün ise düğünümüz var.

Kırklareli yazı serim devam edecek, bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sevgilerle…

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir