Danimarka’dan Schengen Vizesi

Interrail seyahati için alınması gereken vize Schengen vizesi ve genel olarak ilk giriş yapılan ve en çok kalınması planlanan ülkeden alınması öneriliyor. Bizim giriş yapacağımız şehir Kopenhag olunca başvurumuzu da Danimarka için yaptık.

Tabi Schengen bölgesine dahil diğer ülkelerden de alabilirsiniz fakat farklı bir ülkeden giriş yapınca neden vizeni buradan değil de başka bir yerden aldın şeklinde sorulara maruz kalabilirmişsiniz. Ülkeye almama hakları olduğu da düşünülürse ilk giriş yapılan ülkeden almak daha risksiz bir yöntem oluyor.

Interrail yazı serisinde ilk olarak yapılması gereken ön hazırlıklar kısmını yazmıştım ve en son vizede kalmıştım. Bu yazıda da Danimarka için deneyimlediğim vize başvuru sürecini aktarmaya çalışacağım.

önceki. Interrail Ön Hazırlıkları

Danimarka için vize başvurusunu VFS Global aracılığı ile yapabilirsiniz. Seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinde başvurmakta yarar var. Başvurmamız gereken vize türü Turistik vize olmalı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemek adına başvurmadan önce bizden istenen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalıyız. İstenilenler hakkında birkaç şey yazmak gerekirse kabataslak şu şekilde oluyor.

1. Doldurulmuş başvuru formu

Bu form olmazsa olmaz, o yüzden ister evden çıktısını alıp doldurmuş bir şekilde başvuru merkezine gidin ya da oraya gidince isterseniz size veriyorlar bu formu orada da doldurabilirsiniz.

2. Pasaport boyutlu 2 fotoğraf

Bu da oldukça önemliler arasında. Pasaport başvurunuzu yaparken fazladan çektirmişseniz onları kullanabilirsiniz. Bu fotoğraflar beyaz arka zeminli ve yakın zamanda çekilmiş olmalı.

Bir de vize için fotoğraf gerekiyor ve bunun boyutları pasaport boyutlulardan farklı fakat biz başvuru merkezine gittiğimizde bu fotoğrafı kendileri çektiler ki böyle bir şey beklemiyorduk mont atkı hepsi üzerimde kendimden de haberim yok. Ayrıca parmak izinizi de alıyorlar o yüzden tekrar vize boyutlu başka bir fotoğraf hazırlamanıza ya da parmak izi belgesi tarzında şeylere gerek yok ama siz bilirsiniz isterseniz gitmeden önce vize boyutlu olarak çektirilmiş birkaç fotoğraf da bulundurabilirsiniz yanınızda.

3. Pasaport ve A4 boyutlu renkli fotokopisi

Başvuru yapacağınız pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekiyor. Ayrıca pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının renkli fotokopisi de istenenler arasında ki varsa eski pasaportlarınız ve fotokopileri de.

4. Seyahat planını anlatan dilekçe

05.01.2015

Danimarka Başkonsolosluğu Vize Departmanı’na

04/02/2015 — 15/02/2015 tarihleri arasında yapacağım Interrail gezisi seyahat planım aşağıdaki gibidir.

Bilgilerinize arz ederim.

04/02/2015 — 07/02/2015   KOPENHAG

07/02/2015 — 09/02/2015   AMSTERDAM

09/02/2015 — 10/02/2015   VİYANA

10/02/2015 — 12/02/2015   PRAG

12/02/2015 — 14/02/2015   BERLİN

14/02/2015 — 15/02/2015   KOPENHAG

Saygılarımla

EBRU KAYA

imza

Örnek olması açısından kendi seyahat planı dilekçemi ekledim. Kendinize göre değişiklikler yaparak çıktısını alabilirsiniz. Ha bu plana harfiyen uydunuz mu derseniz, haaayır.

5. Ulaşım ve konaklama rezervasyonları

Bu da oldukça önemliler arasında çünkü bu belgeler sizin ülkelerinde kalmayacağınızı ispatlamanız gereken ilk adım olacak.

 • Gidiş – dönüş uçak bileti fotokopileri
 • Interrail bileti fotokopisi (eğer Interrail seyahatiyse)
 • Hostel (ya da otel) rezervasyonlarının fotokopilerini de belgelerin arasına eklemelisiniz.

Bu noktada hostel rezervasyonlarını göstermelik yapabilirsiniz. Booking.com‘da ücretsiz iptal seçeneği olan hostellerden rezervasyonlarınızı yaptırdıktan sonra çıktılarını alabilirsiniz. Böylece başvurunuz sonuçlandıktan sonra iptal ettirerek daha özgür bir şekilde karar verebilirsiniz ki biz bu şekilde yaptık.

6. Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Anne, baba, eş, kardeş, çocukları vs. gösteren nüfus kayıt örneğini Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Yeni tarihli olmalı ve belgenin aslını teslim etmelisiniz.

7. Seyahat sağlık sigortası

Bunu özel sigorta şirketleri, bankalar ya da birçok farklı yerden temin edebilirsiniz. Bence bunların hiçbirine gerek yok çünkü bu kısmı dakikalar içerisinde internetten de halledebilirsiniz.

Hem fiyat açısından da uygun olduğu için Gençtur‘un sitesine giriyoruz sağ tarafta Travel Guard Yurtdışı Seyahat Sigortası kısmına tıklayarak gerekli bilgileri dolduruyoruz. Ürün olarak Schengen Vize Sağlık, ülke olarak giriş yapacağınız ilk ülke ve dolayısıyla vize için başvuracağınız olan ülkeyi seçiyorsunuz. Tarih olarak ise seyahat tarihlerinizi kapsayan bir şekilde ayarlamalısınız sigortanızın tarihlerini. Bunları yaptıktan sonra size bir fiyat teklifi sunacak, benim 16 gün için 10€ gibi bir şey tutmuştu, uygun olduğunu düşünüyorsanız kredi kartınız ile ödemeyi de yaparak tüm işlemi halledebilirsiniz. Mailinize kısa bir süre içerisinde sigorta belgenizi gönderecekler, çıktısını alıp bir kenarda bekletebilirsiniz.

8. Öğrenci belgesi (eğer öğrenciyseniz)

Eğitim gördüğünüz bölüm ve dönemin yazılı olduğu öğrenci belgenizi eğitim kurumunuzdan alabilirsiniz. Belgenin aslı isteniyor ve aksi belirtilmediği sürece Türkçe olması kabul ediliyor.

9. Sponsordan istenen belgeler

Bu kadar madde arasında kesinlikle en uğraştıran kısma gelmiş bulunuyoruz. Kendi kendinizin sponsoru olabileceğiniz gibi özellikle eğer öğrenciyseniz ailenizden birinin sizin için, seyahat esnasındaki tüm masraflarınızı karşılayacağına dair sponsorunuz olması gerekiyor ve bu kişiden maddi durumunu belgelemek için envai çeşit belge talep ediliyor.

 • Eklemeniz gereken ilk belge seyahate çıkacak kişi için sponsorun yazması gereken taahhütname.

tarih

Danimarka Başkonsolosluğu Vize Departmanı’na

…..(seyahata çıkacak kişinin ismi)….. için taahhütname

……….. Üniversitesi ……….. Fakültesi ……….. Bölümü ….. Sınıf öğrencisi, ………………. TC kimlik nolu, .. /.. /…. doğumlu, kızım/oğlum ………. ……….’nın .. /.. /…. – .. /.. /…. tarihlerinde yapacağı yurtdışı gezisinde konaklama, sağlık ve gezi masraflarının tümünün tarafımdan karşılanacağını taahhüt ediyorum.

Tarafıma ait belgeler dilekçe ekinde mevcuttur.

Saygılarımla

SPONSOR İSMİ

imza

Örnek olarak paylaştığım bu dilekçeyi yine kendinize göre uyarlayıp çıktısını alarak kullanabilirsiniz.

 • Sponsora ait banka hesap cüzdanı

Sponsora ait, sürekli işlemde olan bir hesabın son 3 aylık hesap dökümünü bankadan kaşeli ve imzalı olarak almalısınız. İçeride son olarak biraz yüklü miktarda (5000 TL ve üstü gibi) para da bulunmalı.

 • Kimlik, tapu, ruhsat vs. fotokopileri

Sponsorun kimlik, varsa ehliyet fotokopileri ve üstüne kayıtlı olan tapu, ruhsat gibi belgelerin fotokopileri de oldukça önemli. Bunlar sizin Türkiye’ye dönüş yapacağınızın garantisi gibi görünen şeyler. Adamların tek derdi sizin ülkelerinde kalmayacağınızın garantisini görmek olduğu için bu tarz belgeleri eklemeyi de unutmayın. Ayrıca sponsora ek olarak kendi kimlik ve ehliyet fotokopilerinizi de ekleyebilirsiniz.

***

Kişinin çalışan, işveren ya da emekli olması durumuna göre belgeler de farklılık gösteriyor. En az uğraştıranı kişinin emekli olması ki en çok güven duydukları seçenek de bu olduğu için vize verme olasılıkları da daha yüksek oluyor. Benim sponsorum babamdı ve serbest meslek sahibi olarak hazırlamamız gerekiyordu belgeleri ki gerçekten çok uğraştırıcı olanlar vardı aralarında. Benim deneyimim bu yönde olduğu için sadece bu kısma ayrıntılı olarak değinebileceğim.

Sponsor serbest meslek sahibi ise;

 • Kendi şirketinin antetli kağıdında yazılı bir dilekçe (ki bu yukarıdaki taahhütname oluyor), Ticaret Odası Tescil Nüshası, Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Türk Ticaret Sicil Gazetesi, Yetki Belgesi

Bunlardan kaç tanesi çok gerekli, eksik olsa birkaçı ne olurdu bilemiyorum biz hepsini hazırladık risk almamak için ama cidden gazete falan ne gerek varsa. O yüzden buradaki belgeleri eksiksiz olarak hazırlamaya bakın siz yine de.

Diğer seçenekler için gerekli evraklar bölümünü inceleyebilirsiniz, yanlış bir şey yazmak istemiyorum tam olarak bilmediğim için.

***

Güncel olarak istenen belgeleri kontrol ettiniz ve belgeleriniz eksiksiz olarak hazır durumda ise artık başvurunuzu yapmaya hazırsınız. VFS Global’in Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Gaziantep’te şubeleri bulunmaktaymış. Biz İstanbul’da Harbiye’de bulunan şubeye başvurumuzu yaptık. Hafta içi her gün 8:30 – 12:00 ve 13:00 – 15:00 saatleri arasında başvurunuzu yapabilirsiniz. Sabahın köründe gitmiş olmamıza rağmen diğer ülkelerde efsane sıra varken Danimarka gayet sakindi o yüzden çok vakit kaybetmeden belgeleri teslim ettik ve 233 TL de vize için ödemiş olduk.

3 arkadaş olarak başvuruyu birlikte yaptık ve hiçbirimizi mülakat için çağırmadılar. Başvurudan yaklaşık 10 gün sonra da vizemiz olumlu bir şekilde sonuçlandı. 15 günlük bir vize işimizi görürken benim ve bir diğer arkadaşımın ilk vize başvurusu olmasına rağmen 3 aylık vize verdiler ki diğer arkadaşım da yazın İtalya’ya bir seyahat yapacağını belirten dilekçe yazdı ve 7 aylık vize aldı. O yüzden Danimarka vize konusunda belgeler tam olduğu sürece korkulacak bir ülke değilmiş, gayet de anlayışlılar gibi geldi bize.

Böylece tüm belgemsi, biletimsi ve bürokrasi işlemlerini hallettik. Artık en heyecanlı bölüm çanta ve yolculuk hazırlıkları…

sonraki. Interrail Sırt Çantası Hazırlığı

Dip: (*) Resmi belgeler için çekilen vesikalık fotoğraflar artık ölsün, benim fotoğrafım bu olsun istiyorum.

1 Comment Danimarka’dan Schengen Vizesi

 1. Suna Temmuz 10, 2015 at 10:43 pm

  Tam aradığım bilgiler işte bunlardı. Çok teşekkürler. Bir de http://www.danimarkakultur.com diye bir site buldum. Buradan da ek bilgiler aldım. Sizinkilere ek olarak. Çok teşekkürler.

  Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir