Interrail Ön Hazırlıkları

Bu yarıyıl tatilini değerlendirmek amacıyla iki arkadaşımla birlikte, 5 şehri kapsayan 11 günlük bir Interrail gezisi yaptık. Benim hazırlık sürecimde okuduğum blog yazıları o kadar çok işime yaradı ki başından sonuna tüm maceramı yazmak istedim ben de sonrasında. Belki bir şekilde işe yarar ya da birileri için ilham kaynağı olabilir.

Bilmeyenler için Interrail, İngiltere ve İrlanda dışında Avrupa’yı tren ile gezmenize olanak sağlayan bir seyahat çeşidi, ya da bileti demek daha doğru olabilir. Gezginler tarafından oldukça tercih edilen bir yöntem çünkü diğer yollara göre çok daha ucuza seyahat etmenizi sağlıyor. Bu bilet ile alacağınız çeşidine göre tren kullanım haklarına sahip oluyorsunuz. 10 gün içerisinde 5 kullanımlık, 22 gün içerisinde 10 kullanımlık ya da sınırsız gibi birçok seçeneğiniz var ve fiyatları da bunlara göre değişkenlik gösteriyor tabi ki. Bu konuda çok ayrıntıya girmeyeceğim daha fazla bilgi için buraya göz atabilirsiniz ya da en güzeli kutsal bilgi kaynağı ekşi sözlük.

Interrail’in ne olduğu hakkında az biraz bilgi sahibi olmuşsak bu tarz bir seyahat için yapılması gereken genelgeçer birkaç ön hazırlık var onlara bakalım, çünkü bu tur programı gibi bir şey değil her şeyi kendinizin halletmesi gerekiyor.

1. Pasaport

Benim daha önceden pasaportum vardı, 10 yıllık almıştım. Eğer pasaportunuz yoksa pasaport almak ile başlayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde sık sık seyahat etmek gibi bir planınız varsa 10 yıllık almak en mantıklısı olacaktır. Güncel pasaport fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

2. Rota Planı

Interrail özgürlük temalı bir seyahat çeşidi olduğu için rotanızın çok büyük bir önemi yok aslında ama zamanı verimli kullanabilmek adına gitmeden önce kabataslak bir nerelere gideceğinizin planını yapmak oldukça yararlı olacaktır. Bu şekilde kaç kullanımlık bilete ihtiyacınız olacağını belirleyebilirsiniz. Özellikle giriş ve çıkış yapacağınız ülkelere de öncelikli olarak karar vermelisiniz ki gidiş dönüşte tren ile zaman kaybetmemek adına uçak biletlerinizi alabilesiniz.

Mesela biz uygun fiyatı nedeniyle gidiş dönüş Kopenhag bileti almıştık ama gidişi farklı bir şehir, dönüşü farklı bir şehirden alırsanız bir şehir daha fazladan görebilirsiniz isterseniz, size kalmış. Ara ülkeleri de Railplanner uygulamasındaki tren saatlerini kontrol ederek planlayabilirsiniz. Açıkçası bizim burada yaptığımız plan oraya gidince tutmadı ve ülkelerin sıralamasını değiştirmek zorunda kaldık o yüzden bu tarz değişimlere de hazırlıklı olmalısınız.

3. Gidiş – Dönüş Uçak Bileti

Eğer giriş ve çıkış yapacağınız ülkeler için de Türkiye giriş, çıkışlı tren seçeneğini kullanmak istiyorsanız bu kısmı pas geçebilirsiniz fakat buradaki tren süreleri bir günü bulabilecek şekilde çok uzun olacağı için seyahat sürenizden gereksiz vakit kaybetmiş olacaksınız. Bu süreyi verimli kullanabilmek adına gidiş ve dönüş için uçağı tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Bu yüzden giriş ve çıkış yapılacak şehirlere bir an önce karar verip erkenden uçak biletlerini almakta fayda var. Ne kadar erken o kadar uygun fiyatlar neticede. Bir de aynı şehir üzerinden gidiş – dönüş seçeneği ayrı ayrı şehirlere göre daha uygun oluyor. Biz İstanbul – Kopenhag ve Kopenhag – İstanbul uçuşları için toplamda 296 TL ödemiştik seyahat tarihinden aylar öncesinde.

4. Interrail Bileti

Interrail seyahatinin kilit noktası bileti elbette. Bu bilet ile İngiltere ve İrlanda dışındaki Avrupa ülkelerinde, trenleri kullanarak çok hesaplı bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Interrail bileti olarak belirli bir süre içerisinde flexi denilen kullanım haklarıyla sınırlandırılmış ya da sınırsız kullanım hakkına sahip olanları tercih edebilirsiniz. Biz 11 günlük bir seyahat için 10 gün içerisinde 5 gün kullanım hakkına sahip olan seçeneği tercih etmiştik ve fiyatı 184€’ydu. Aldığımız sırada euronun kuru oldukça yüksek olduğu için 548 TL gibi bir fiyatı oldu bizim için. 2015’te biraz zamlar olmuş o yüzden bu yılın bilet fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bileti TCDD ofislerinden temin edebileceğiniz gibi yetkili acentası olan Gençtur’dan da alabilirsiniz. Bilet için sadece pasaport numaranıza ihtiyaç duyuluyor, ister pasaportunuzu götürün isterseniz sadece numarayı not ederek gidin. Biz biletimizi Taksim’deki Gençtur’dan aldık. Buraya gitmişken eğer öğrenciyseniz bir şey daha almanızı önereceğim.

  • ISIC Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı

    Eğer bu karta sahip değilseniz, bu kartı almanız seyahatiniz sırasında oldukça işinize yarayabilir. Bir fotoğrafınız ve öğrenci belgenizi götürerek 20 TL karşılığında birkaç dakika içinde teslim alabileceğiniz bu kart tüm dünyada geçerli bir öğrenci kartı. Yani okullarımızın bize vermiş olduğu normal kimlik kartlarının uluslararası alanda bir geçerliliği yok o yüzden bu kart sizin öğrenci olduğunuzu kanıtlar nitelikte olacak tüm seyahatiniz boyunca. Bu sayede öğrencilere özel olarak yapılan kampanyalardan ve indirimlerden yararlanabilirsiniz şansınız varsa. Alın atın çantanızın bir kenarına ziyanı olmaz, bizim oldukça işimize yaradı.

5. Vize

Geldik ruhsal olarak en yıpratıcı olabilecek bölüme, vize başvurusu. Başvurmak için gerekli belgeleri toplamak bir dert, başvurunun sonuçlanmasını beklemek ayrı bir dert. Eğer vize gerektirmeyecek bir pasaportunuz varsa, yeşil mesela, ya da Avrupa ülkelerinden birinin çift vatandaşıysanız bu kısmı düşünmek dahi zorunda değilsiniz.

Genel olarak giriş yapacağınız ve en çok kalacağınız ülkeden vize alınması öneriliyor, yani en risksiz yöntem bu şekilde o yüzden biz Danimarka için başvurumuzu yaptık. Tam bu sırada Charlie Hebdo olayları olduğu için vizeyi etkiler mi etkilemez mi derken süre biraz uzayınca biraz da panik yapmış olabiliriz ama neyse ki bir sorun yaşamadan aldık. Bu konuda hangi ülkeden alırsanız alın Schengen için hepsinde hemen hemen aynı belgeler istenip aynı süreç işliyor aslında ama insan yine de başvurduğu ülke için ayrı bir kaynak arayışına girmeden edemiyor. Ben Danimarka için çok fazla kaynak bulamadım internette ve alması da zor şeklinde yorumlar görünce bir ara iyice panikledim ama öyle değilmiş açıkçası o yüzden Danimarka için bu vize kısmını deneyimlemiş biri olarak ayrı bir yazıda yazmaya karar verdim.

sonraki. Danimarka’dan Schengen Vizesi

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir