Sevimli Bir Kasaba: Kırklareli

Öncelikle, Kırklareli bir kasaba değil, sürekli Kırıkkale ile karıştırılıyor olsa da Trakya’da bulunan bir şehir, ama köylerinde kime sorarsanız sorun Kırklareli’nin merkezine gidiyorsalar asla merkeze gidiyorum tarzı bir şey söylemezler, onlar kasabaya gidiyor, kasabadan geliyorlardır. Hatta köyler Kırklareli’nin sınırları içerisinde değilmişçesine Kırklareli’ye gidiyorum bile denilmektedir. Bende de karışıyor arada, bir kasaba, bir Kırklareli oluyor, neyse kısaca bu yazıyı sadece merkeze ayırdım.

Kırklareli çok büyük bir şehir değil, 66bin küsür nüfusuyla Trakya’nın kuzeyinde yer alıyor. Benim annem de, babam da Kırklarelililer, o yüzden ben İstanbul’da doğup, küçüklüğümden beri burada yaşıyor olsam da Kırklareliliyim.

Kırklareli’ye gittiğimiz zaman merkezinden daha çok köyde vakit geçirdiğimiz için, bu sefer, sanki ilk kez gidiyormuşçasına şehirde ne yapılır temalı kısa bir şehir gezisi yaptık. O günden, Kırklareli merkezinde mutlaka yapılası 5 şey gibi bir liste ortaya çıktı.

#1 Agam Börek’te Börek Yiyin 

agamborek2

Agam Börek, 4 şubesi ile birlikte Kırklareli’de börek denilince akla ilk gelen mekanlardan. İlk olarak 1991 yılında Vilayet şubesi açılmış, daha sonra şehrin birçok noktasında açılan diğer şubeleriyle hizmet vermeye devam etmiş. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, aga kelimesini Kırklareli’de sıklıkla duyabilirsiniz, özellikle köylerinde. Benim agam yanlış yapmaz diye düğünlerde çalınan oyun havası bile olan aga kelimesi, Kırklareli’de abi yerine kullanılmaktadır.

Asıl merkezde olan şubesi çok kalabalık görününce bize, otogarın yanında bulunan ve sanıyorum ki ana şubesi olan Agam Börek’e gittik. Burası diğer yere göre oldukça sakindi ve daha güzel görünüyordu. Herkes farklı bir çeşit denerken, ben patatesli söyledim ki kişisel favorim. Diğerlerinden de tatmış biri olarak en güzel böreğinin patatesli olduğunu söyleyebilirim. Börekler oldukça güzeldi, hatta börekleri güzel, poğaçasının böreklerinden de güzel olduğu konusunda hemfikir bir şekilde ayrıldık buradan.

#2 Kırklareli Müzesi’ni Gezin

kirklareli-muzesi

Kırklareli Müzesi‘ni bu benim ikinci ziyaret edişimdi. Daha önce, ben çok küçükken kuzenim getirmişti beni buraya ki bayağı bir zaman oldu. O zamandan sonra farklı olarak, giriş kata doldurulmuş hayvan bölümü eklenmiş. Burada Kırklareli ormanlarında bulunan hayvanlar yer alıyorlarmış yalnızca. Güzel bir atmosfer oluşturulmuş kesinlikle.

kirklareli-muze2

kirklareli-muze3

Müzenin üst katında halk tarafından müzeye bağışlanan eski eşyalar sergileniyorlar. Bu kısmı en çok annemin sevdiğinden şüphem yok ki kendisi tam bir antika hastasıdır. Bizim evimizin oturma odasında dahi eski lambalar, yayıklar görebilirsiniz, müzeden pek farkımız yok.

#3 Cennet Pastanesi’nde Külahta Dondurma Yiyin

dondurma

dondurma2

Kırklareli’nde her yerde dondurma yiyebilirsiniz ama eskiden beri gelen bir gerçek varmış ki o da Cennet Pastanesi. Bunu annemler söylüyorlar, onların gençlik zamanlarında en kalabalık olan yer hep burasıymış. Bir top dondurmanın 1 TL olduğu bu yerde dondurma yemeden geri dönmeyin. Külahta olmasa da olur ama, külahı bile ayrı bir lezzetli vallahi.

#4 Arasta’da Satılan Çeşit Çeşit Kolonyalardan Alın

arasta-kolonya

arasta2

Arasta, Kırklareli’nin en eski çarşılarından, içerisinde küçük dükkanlar yer alıyorlar. Bu dükkanlarda resimlerden de görebileceğiniz üzere envai çeşit malzeme satılıyor, ama öne çıkan bir şey varsa o da kolonya. Burada bir sürü kolonya çeşidi bulabilirsiniz, gerçekten bir sürü! Tütünden tutun da, lavantasına, zeytin çiçeğinden tutun da japon kiraz çiçeğine kadar… ki bunlar sadece bizim aldıklarımız.

#5 Cavit Atakan Köftecisi’nde Köfte Yiyin

kirklareli-kofte

cavit-atakan-kofte

Kırklareli’ye gelip de köfte yemeden dönmek olmaz. Köfteyi de yine birçok yerde yiyebilirsiniz çünkü şehirde adım başı köfteci dükkanı var. Bu maddeyi tamamen kişisel yazıyorum çünkü biz yıllardır Cavit abinin dükkanından başka bir yerde köfte yemiyoruz. Kırklareli Devlet Hastanesi’nin girişinin hemen yakınlarında olan bu sevimli dükkana uğramadan Kırklareli’den ayrılmayın.

Biz birer porsiyon köfte sipariş ettik ve ilk önce resimdeki tabak geldi, sonrasında tam bitirmişken hepsini, bir 4 tane daha köfte ilave ettiler, dedim noluyoruz. Ben İstanbul’dan, bir porsiyon köftenin 4-5 tane olmasına alışık olunca 4 taneyi de hiç yadırgamamıştım oysaki. Kırklareli’de, en azından Cavit Atakan Köftecisi‘nde bir porsiyon 8 köfte ve fiyatı da gayet uygun. Hazır gitmişken yoğurt da yemek isteyebilirsiniz.

***

Şehirde geçirdiğimiz birkaç saatten sonra, beni en çok heyecanlandıran asıl kısıma geldik, yolculuğumuz Balkanlar’a doğru devam edecek… bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

4 Comments Sevimli Bir Kasaba: Kırklareli

 1. lowe Korea Ağustos 6, 2014 at 6:22 am

  Çok güzel olmuş ya oraya gidesim geldi gerçi her gezi yazısında bahsedilen yere gidesim geliyor :3
  Sen bir de Maraş’a gel böyle bir 5-10 madde hazırla ben de yapayım ya çok eğlenceli olur 🙂 Bak Mersin de olur oraya gideceğim ya 🙂 Seç işte :p
  Balkanları da bekliyoruz ama oraya gidemem yani :/

  Reply
  1. Ebru Ağustos 6, 2014 at 8:30 am

   teşekkür ederimm 🙂 günübirlik şehir gezilerimle devam edeyim artık o zaman ben 😀

   Reply
 2. Burak Baki Mart 3, 2015 at 9:41 pm

  Bir Kırklareli’ li olarak yaşadığım yere bir daha baktım ki benim gözüme sıradan gelen bir yeri yeniden keşfetmiş gibi oldum nedense 🙂 Ama kısa sürdü tabi ki çünkü ufacık yer sonuçta insan ister istemez sıkılıyor bir süre sonra. Ben ise tam tersi buradan çıkıp, İstanbul’ a bu gözle bakmak isterim, Taaabiki bu sene konservatuarı tutturup ilk önce oraya gelmem lazım, Sonra keşif filan işte. Blogunu bugün keşfettim ve tebrik etmek etmeden geçemem dedim gerçekten güzel bir şey yapıyorsun. Hayallerin peşinden gitmek oldukça güzel ki bu dönemde pek rastladığımız bir şey değil bu o yüzden ayrı bir tebrik ettim. ”25 ten önceki 25” güzel bir plana benziyor ilham kaynağım olabilirsin bu konuda bana 🙂 Tabi imkanlar yettiği müddetçe… Ayrıca video olayını çok sevdim, öyle küçük küçük anıları bir araya toplamak ve montajlamak zor işe benzese de bunları insanlar ile paylaşmak eminim daha zordur, tabi ki bir o kadar da keyifli 🙂 ( Bu arada kameranı merak ettim ne kullanıyorsun? ) Bundan sonra blogu takipteyim yazılarını bekliyorum 🙂

  NOT*

  1-) Müzik listeni merak ettim. ( Bu bir rica oldu ama 🙂

  2-) Hayallerinden vazgeçme mümkünse eklemeler yap.

  3-) Bol bol resim çizmeye çalış hayal gücün artar. ( Bir hemşerin ve illustrator olarak tavsiye ediyorum. )

  4-) Ne bölümü okuyorsun bilmiyorum ama kesinlikle yanlış bölümdesin söyleye bilirim 🙂 Sinema tv okusaydın keşke. Kameramanlığın çok iyi, olaylara bakış açın farklı ve güzel. Girişimci birisin ki en önemli özelliklerden biriside bu, ama bu yönde de kendine hedefler koymanı tasiye ediyorum. Kamera seni seviyor her anlamda..

  5-) Bir enstrüman olarak ta kemanı öneriyorum. Öğrenmesi biraz zordur fakat öğrenince ayrılması zor olur. Birde ileride çocuklarına kendin öğretebileceğin bir enstrüman olur ki bunun zevki paha biçilemez birşey olur.

  Görüşlerim bu yönde umarım bi göz atarsın 🙂 Ve son olarak hedeflerinden vazgeçme…

  Reply
  1. Ebru Mart 9, 2015 at 3:47 pm

   Merhaba! Sanırım şu ana kadar aldığım en güzel yorumlardan biri gerçekten çok teşekkür ederim ben daha çok sevindim şu an 🙂

   1. Müzik listem.. o sırada şöyle bir yazı yazmıştım listem büyük ihtimalle şu şekildeydi eğer bunu soruyorsan. http://hayallerimdeben.com/bayram-yolculugu-hazirliklari/ ama birçok şarkı silinmiş bu kadar az değildir tabi ki ama playlist etiketinde http://hayallerimdeben.com/etiket/playlist/ dinlediğim şarkıları paylaşıyorum zaman zaman bakmak istersen.

   2. Hayallerim 25 listesi ile sınırlı değil o sadece hazırlarken aklıma gelen rastgele şeylerdi yoksa şu an sadece listeye bağlı olarak ilerlemiyorum kendimi sınırlamak istemem. O sadece ufak bir hatırlatıcı 🙂

   3. Resim çizmeye bayılırım! Illustrator da biliyorum az biraz o yüzden fakat daha fazla denerim.

   4. Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bölümümden memnunum tek sorunum müfredatın çok donanım ağırlıklı olarak ele alınması o yüzden biraz keşkelerim olmaya başladı ama çok az kaldı inşallah bittikten sonra daha rahat olarak ne yapmak istiyorsam ona yoğunlaşacağım. Teşekkür ederim! 🙂

   5. Enstrüman olarak gitar ile başladım ama çok fazla zaman ayıramadım o konuya da bir ara gerçek anlamda yoğunlaşacağım ama şimdi değil biraz daha sonra, aklımda 🙂

   Teşekkür ederim bu ilham verici yorum için, umarım 🙂 bu dileğin herkes için olsun hayal edersek yapabiliriz…

   Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir