Stajyered: Vol.2

Geçen yazki ilk stajımdan sonra bu sene de ikinci ve aynı zamanda son olan üniversite stajımı nihayet geride bıraktım.

Kendimi bildim bileli, ya da şöyle diyelim, kariyer olarak ilerlemek istediğim alan hakkında ilk düşüncelere sahip olduğum ilk andan beri kurumsal hayata karşı hep mesafeli yaklaşan biri oldum, kendimi internet girişimlerine hep daha yakın hissettim sanırım. Ki ilk stajımı da bu yönde bir internet girişiminde yapmıştım geçen yaz. Bu sene bu ön yargıları kırabilmek adına bir şansım oldu… BNP Paribas.

Hayatımdaki en sıcak insan kaynakları görüşmesini burada yaşadım sanırım ki ilk izlenim açısından oldukça önemlidir benim için. Kurumsal hayat ile aramda olan buzlar erimeye başlamıştı bile daha başlamadan. Ayrıca farklı bir alan deneyerek yazılım geliştiriciliğine olan tutkumu da sınayabilecektim. Görüşmem olumlu geçti ve 1 Temmuz’da ilk staj günüm olarak şirketteydim. IT departmanında, altyapı bölümündeyim…

bnpofis4

…burası da benim yapım. Normalde çok sakin bir bölüm olan altyapıda benim gittiğim gün bir sunucu krizi patlak vermişti. Herkes bir oraya bir buraya problemi çözmeye çalışırken bir ara boş gözler ile sadece olayı anlamlandırmaya çalışırken bulsam da kendimi, sonraki günler gerçekten de çok sakin geçti. Burada şirketin tüm bilgisayarlarının bağlı olduğu ağlar ve şirkete ait sunucuların yönetimleri yapılıyor. Zaman zaman verilerin yedeklerinin alınabilmesi için sistem odasına çıkmak gerekiyor. Geçen yaz içerisinde bulunduğum yazılım ortamından çok çok farklı bir deneyimdi anlatabileceğim.

sistemodasi

Sistem odası en sevdiğim yerlerden ikincisi oldu. Buz gibi bir oda, çalışan bir sürü sunucular, her yerden çıkan kablolar… adeta bir uzay üssü. Buraya verilerin yedeklerini kasetlere almak için uğradık zaman zaman. Okul için toplamda 30 + 20 olmak üzere 50 iş günü staj yapmamız gerekiyor ve ben 30’unu geçen yaz yapınca, ki görünen kısım o 4 ay yapmıştım yoksa, bu yaza 20 iş günü kalmıştı. Eğitim için farklı bir yerde olmam gerektiğinden uzatma şansım da yoktu bu sefer. Dolayısıyla göz açıp kapayıncaya biten bir dönem oldu benim için.

Ve şirkette en sevdiğim yer… teras! Ah bu manzarayı çok özleyeceğim. Stajlarımda manzara konusunda çok şanslı olmalıyım, ikide iki oldu resmen. 20 iş günü sonunda stajda son gün, 30 Temmuz. Bir staj dönemi daha sona erdi. Kurumsal hayata karşı olan ön yargımı kırıp, mesafeleri biraz azalttığımı söyleyebiliyor iken aynı şekilde yazılıma olan tutkumun önüne muhtemelen başka bir alanın geçemeyeceğini de söyleyebiliyorum sanırım. Ayrıca burada geçen yaz olduğu gibi tek stajyer de değildim ve en harikalarıyla tanıştım. stajyer gang rocks! 

Staj da bittikten sonra hayatımda yeni ve farklı bir dönemin başlamasına çok kısa bir süre kalmıştı. Şu an bu satırları Tallinn’den yazıyorum ve 5 ay boyunca eğitimime burada devam edeceğim. Ayrıntılar bir sonraki yazıda olacaktır eminim. Şimdilik… görüşmek üzere!

Dip: Yazı başlığı için, HIMYM’e ve fudge supreme’mimiz Marshall’a teşekkürler, bkz. lawyered

2 Comments Stajyered: Vol.2

  1. Bengisu Başaran Ağustos 22, 2015 at 8:21 pm

    Olley Olley! Bende hala staj yapmadım ah ah bu üniversite. Oradaki her detayı bekliyoruz bebek! 🙂

    Reply
  2. Burak Bayram Eylül 18, 2015 at 5:08 pm

    Şuan tüm yazılarını bitirmiş bulunuyorum. 🙂 Yeni yazılarını bekliyoruz inş. Bir de takip ettiğin bloglar vs. varsa bunları belirtebilir misin? Yeni bloglar keşfetmek gerçekten eğlenceli bir durum 🙂

    Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir