Stajyered: İlk Staj

7 Mayıs 2014‘te ilk iş deneyimim olmak üzere, Webrazzi üzerinden takipte olduğum ZET’te staja başladım. Bir internet girişimi ve ben de bu girişimcilik olaylarına felaket meraklı olduğum için oldukça heyecanlı bir başvuru süreci yaşadım.

Gerçi ilk CV gönderişim tamamen şans eseri oldu ve ben hiç geri dönüş beklemiyordum açıkçası, mail geldiğinde tahmin edersiniz ki, ayayaaa modundaydım. Geri dönüş beklememe sebebim ise tamamen 2. sınıf olmamdan kaynaklı, genelde şirketler staj için 3. ve 4. sınıfları tercih ediyorlar. Sonuç olarak tüm görüşmelerden sonra işe kabul edildim ve neredeyse iki aydır da çalışıyorum. Gerçi daha önce sınavlar ve okul nedeniyle haftada iki gün gidiyordum, şimdi ise tam zamanlı olarak devam ediyorum.

Burada PHP ile uğraşıyorum ve sanırım artık kesin olarak söyleyebilirim ki, ileride olacağım şey, web developer! Kimilerine göre küçüklüğümden belli olan bir şeymiş ki çok da şaşırtıcı değilmiş. Eh haklılar, ne diyebilirim.

Cihangir’de çok tatlı bir ofiste, tatlı mı tatlı insanlarla birlikte çalışıyorum. Yazılım ekibinde tek stajyerim ve tüm ekip de çok kalabalık değil zaten ki bu en sevdiğim özelliği. Sabah 9:30’da ofiste oluyorum genelde, klasik ‘offf hava ne kadar sıcak ya’ muhabbetimizden sonra bilgisayarıma geçiyorum ve şimdilik günlerim genelde araştırma yapmakla geçiyor. Birkaç CRUD uygulaması yazdım, onları geliştiriyorum, okuyorum, yazıyorum. Aslında stajım resmi olarak 30 iş günü ve henüz başlamadı ama içimdeki yazılım aşkı bir başkaa. Şaka şaka, bu yazımı, mevsim olan yaz, tamamen mesleki gelişimim için feda ettim gibi bir şey, elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorum.

ofis-kiti

Tanıştırayım, kit the kit! Bu benim ofis kitim. Her bir olayım bu gördükleriniz ile gerçekleşiyor. Bilgisayarda birçok amansız kod çalışıyor, not defterine alınmış sayısız not beni bekliyor ve pek tabi vazgeçilmezim kulaklıklarım… Bu arada evet çalışırken müzik dinleyebiliyoruz. Mükeemmel değil mi?

Bunlar da yemek aralarından telefonumda kalanlar. İlki tüm ekipten oluşan bir taktik tahtası, pardon halı saha turnuvası, oldukça eğlenceli kuruculara sahibiz. Sanırım menümde yine mercimek çorbası var. Ciddi anlamda tüm öğünlerde mercimek çorbası yiyebilirim. Bir de orada uzaklarda bir yerlerde boğaz manzaramız var. Ben oturduğum yerden denizde gelip geçen gemileri görebiliyorum ki bilgisayara bakmaktan yorulduğumda karşıma bir bakıyorum, herkesin bir hikayesi var, acaba o gemi nereye gidiyor, içindeki insanlar neler yapıyor, neler düşünüyorlar… istemsizce mutlu oluyorum.

kod2

Koding! Gözlerim daha ne kadar 0.25 olarak kalabilecekler merakla bekliyorum. Bugün yeni bir görev aldım, sanırım ufaktan veritabanı yönetimine geçiyorum. Şimdi ise gerçekten uyumaya ihtiyacım var, yarın yine 9:30. Aa bir de şansıma ofisin tam karşısında postane var ki sabah giderken birkaç kartpostal göndermeyi de ihmal etmiyorum. Yarın için varış noktaları Polonya, Almanya ve Amerika!

Dip: Yazı başlığı için, HIMYM’e ve fudge supreme’mimiz Marshall’a teşekkürler, bkz. lawyered

2 Comments Stajyered: İlk Staj

 1. titania Temmuz 6, 2014 at 7:00 pm

  Çok güzel yaa eğlenerek mutlu olarak yapman stajını 🙂
  Ofisin Cihangir’de olması da çok güzel 🙂

  Reply
  1. Ebru Temmuz 7, 2014 at 7:50 am

   evet şansıma sevdiğim bir alan denk geldi staj için, yoksa tüm yaz boyunca ben mefta 😀 teşekkürler 🙂

   Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir